İptal ve İade Koşulları

İADE

 

Escovers.com üzerinden sipariş ettiğiniz ürünlerde, ürün size özel üretilmiş ise ve sorun bizim tarafımızdan kaynaklanmamış ise Kişiye Özel Ürün üretim yönetmeliğine göre iade hakkınız bulunmamaktadır. Bu durumun dışındaki iade işlemlerinizin başlatılabilmesi için 05300335353  numaralı telefondan Escovers.com Müşteri Hizmetleri servisini aramanız ya da escover.tr@gmail.com adresine e-posta ile bilgi vermeniz gerekmektedir. İade talebinizle ilgili Escovers.com Müşteri Hizmetleri'ne bilgi verdikten sonra ürünü/ürünleri, kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde UPS ile ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz. 

 

İade kapsamındaki koşullar aşağıdaki gibidir;

  •         İade edeceğiniz ürünü orijinal faturası ile birlikte kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde Escovers.com’un size belirttiği iade adresine yollamanızı rica ederiz.
  •         İade etmek istediğiniz ürünün faturası bir kurum adına düzenlenmiş ise kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde iade işlemi tamamlanamamaktadır.
  •         Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış, kargo koli bandı ile bantlanmış ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Bu şekilde gelen ürünler teslim alındığı haliyle karşı taraf ödemeli olarak geri gönderilecektir.
  •         Eğer varsa, ürünün bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  •         Taşınabilir ve görüntülü elektronik cihazların ürün ekranında yer alan koruma bandı çıkartılmamış olmalıdır. Ekranda ve cihazın diğer yerlerinde çizik, hasar, darbe ve sıvı teması olmamalıdır.

 

DEĞİŞİM

 

Escovers.com üzerinden sipariş ettiğiniz ürünlerde, ürün size özel üretilmiş ise ve sorun bizim tarafımızdan kaynaklanmamış ise Kişiye Özel Ürün üretim yönetmeliğine göre değişim hakkınız bulunmamaktadır. Bu durumun dışındaki değişim işlemlerinizin başlatılabilmesi için 05300335353  numaralı telefondan Escovers.com Müşteri Hizmetleri servisini aramanız ya da escover.tr@gmail.com adresine e-posta ile bilgi vermeniz gerekmektedir. Değişim talebinizle ilgili Escovers.com Müşteri Hizmetleri'ne bilgi verdikten sonra ürünü/ürünleri, kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde UPS Kargo ile ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz. 

 

Değişim talebinizle ilgili Escovers.com Müşteri Hizmetleri’ne bilgi verdikten sonra ürünü/ürünleri, faturanız ile birlikte kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde UPS Kargo ile ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz. 

 

Ürününüzün/ürünlerinizin değişim koşullarına uygunluğu kontrol edildikten sonra değişim işleminin durumu size en kısa sürede e-posta ile iletilir. İstediğiniz ürün stoklarımızda mevcut ise 3 iş günü içerisinde size kargo ile ücretsiz olarak gönderilecektir.